חיפוש

 • חיפוש באמצעות כינוי
 • חיפוש מהיר
 • חיפושים שמורים
 • אנא הכנס כינוי מלא או חלקי

  לדוגמא: יעל_1, משה2345

 • לתוצאות לחץ על שם החיפוש

  יצירת חיפוש חדש >

מעגל השנה כמורה דרך בחיינו

קרן_4381 קרן_4381

מעגל השנה כמורה דרך בחיינו


קטגוריה: כללי


דברים אלו שאני כותבת הם דברים שלמדתי ממורי היקר עומרי שדה, ומדברים על מעגל השנה ומעגל החיים – כיחידה אחת.

מכיוון שמעגל הוא מעגל, ואין לו סוף ואין לו התחלה- אז פשוט אתחיל מחנוכה, שהוא באיזה שהוא מקום סוג של התחלה.

בשנה – חנוכה, במעגל החיים- התעברות.
חנוכה הוא חושך, חושך מוחלט, חורף, קור. וכאשר כבר יורד החושך, אנו באים ומדליקים נר, הנר הקטן נותן אור גדול. ממש כמו ברגע הזיווג. הרחם היא חשוכה וגדולה לעומת הזרע הקטן שטמון בו פוטנציאל חיים אדיר. חנוכה זהו סוג של עיבור רוחני, להארות שאנו מקבלים.

בין חנוכה לא` ניסן (חודש הגאולה) ישנם 3 חודשים. 3 חודשים פירושו 90 ימים, שהם כנגד 9 חודשי לידה (כל 10 ימים שווי ערך לחודש הריון אחד). במרכז בדיוק בין חנוכה לניסן יש את ט"ו בשבט (חודש וחצי מכאן ומכאן). ט"ו בשבט הוא מרכז ההריון הרוחני שלנו, לכן האיבר ששולט בט"ו בשבט, על פי ספר היצירה, הוא הטבור, שכידוע חבל הטבור הוא המקור העיקרי להזנת העובר (לכן, בט"ו בשבט מתעסקים עם אכילה, והתבוננות במאכלים). ואז מגיע פורים – פורים הוא רגע לפני הגאולה, פורים הוא חבלי הלידה (צירי הלידה), ואכן בפורים אנו יורדים לתחתית, כי רק כך נוכל לעבור את פורים בשלום, ואת החושך שיש בפורים. ואז באה הגאולה. בא פסח. בפסח מתרחשת הלידה. שיא האביב, שיא הפריחה ושיא הילודה בטבע. כך גם אצלנו – לידה וחופשיות של אותו רעיון שהיה בקרבנו במשך 3 חודשים, והלך והבשיל. חשוב לזכור שביום א` ניסן (מעט לפני פסח), שהוא רגע הלידה, נבנה גם אוהל מועד שהיה מקופל מחנוכה במשך 3 חודשים, מוכן ומזומן, מחכה ללידה.
ואז נולד הרעיון/ילד והוא מתחיל לגדול ולקבל ערכים. איזה ערכים – זוהי ספירת העומר. 50 יום שבו כל יום מוקדש למידה אחרת שנמצאת בנו (חסד, גבורה, אמת, ביטחון, הודיה, שלום וענווה- כנגד 7 הספירות התחתונות הקיימות בנו ובעולם), וכך מתפתח הרעיון/ילד שילדנו, וגדל, ומקבל ערכים, עד שמגיע למצוות. כמובן, זהו חג-שבועות. חג מתן תורה. חג שבו אנחנו מקבלים עלינו את עול השמיים ממש כמו ילד בבר המצווה. ואז כבר הגיע הילד לשיאו והגולם מתחיל לקום על יוצרו. והאש הטובה שמחיה אותו הופכת לשורפת וחמה והיא מתגברת ומתגברת, ממש כמו גיל הבגרות והמרדות, למה? בגלל גאווה ושנאת חינם, ואז חרב הבית. מת הרעיון שטיפחנו וגידלנו במשך חצי שנה. ובגלל שהכלי חרב, הנשמה שמחיה את הכלי עולה לשמים ומרגישה בודדה, וערומה, והיות ואין לה בגדים היא שואלת בגדים לבנים מחברותיה ויוצאת לחולל בשדות ביום ט"ו באב(כמו שנהגו בנות ישראל), שהוא יום האהבה, וכעת שאין בה חומר היא חשה אהבה שאינה תלויה בדבר- אהבת אמת, לכן, זהו יום האהבה. ובורא עולם ביום זה, אוסף את הנשמה ביד ימינו ומקרב אותה ומעודד אותה, ומלמד אותה שיעור באהבת אמת שלא תלויה בדבר, למה דווקא יד ימין? ובכן, ימין הוא צד החסד, ואנו יודעים שביום ט"ו באב הותר החרם שהיה על בני שבט בנימין (בן-ימין=יד ימין), ועתה יכלו לצאת לשדות ולהתחבר עם נשות ישראל שחוללו בשדות.

ואז נכנסת הנשמה אל מבנה, שהוא אמנם לא קבוע, אבל הוא עוזר לה קצת להרגע ולהתקרר, וזו הסוכה בסוכות. ולבסוף חוזרת הנשמה שוב לרגע העיבור בחנוכה, והגלגל כמעט שחוזר על עצמו שוב ושוב.

אבל עלינו לזכור שאם אנחנו רוצים לשמר את הבית שלא יחרב – וזה אקטואלי למתרחש במדינה- עלינו לטפח את הבית. בית שלא מטופח – פשוט נחרב, זהו חוק פיזיקאלי. ואיך מטפחים בית? ע"י ניקיון. ומהו הנקיון של גופינו? התפילה. בעזרת התפילה אנו מנקים את כל הבית הזה שנקרא גוף. אנו עוברים מחדר לחדר, ומנקים. בימים אלו אנו בתחילת התקופה של האש שהורסת ועומדת להחריב – אבל אנחנו לא צריכים לקבל את זה כמובן מאיליו שהבית יחרב שוב השנה. כי סביר להניח שהוא לא, אם נדאג לטפח אותו.

בשבועות קיבלנו מתנה- התורה. אומרים שאדם שמקבל מתנה ולא משתמש בה, היא מתחילה להעיק עליו (בנגלה ובנסתר) וצוברת אבק, ותופסת מקום. לכן, כדי להפיק תועלת ממתנה צריך להשתמש בה, וזו המתנה שקיבלנו בשבועות-התורה, אם נשתמש בה, ע"י תפילה, נוכל לנקות את הבית כך שלא יחרב.

וכך, בכל פעם שאתם בזמן תפילת 18 תחשבו על כל מילה ומילה שאתם אומרים בכוונה שלמה, ותנקו את הבית שבגופכם.
תרבו בתפילות, תרבו בחסד, תרבו בצדקה, ובכל רגע תקרבו במחשבותיכם את הגואל כדי שהשנה הבית לא יחרב, ויום ט` באב יהפוך לחגיגת יום הולדת.

28/07/2005
רוצה להוסיף כתבה?
תגובות הוסף תגובה
 • קרן24/08/2005 בשעה 17:13
  4

  אם אתם רוצים לקרוא עוד תקראו את הכתבה השניה שלי
  שהיא חכמה בינה ודעת בא"י ויש לה קישור מהכתבה הזו (צד ימין)

  הוסף תגובה
 • קרן24/08/2005 בשעה 17:07
  3

  תודה ו....
  המורה שלי נמצא באזור הצפון ואת האמת שכתבתי את השעורים שלו במלואם, וב"ה כשהוא יסיים לעבור עליהם-אז נוציא אותם, ואם מישהו מעוניין שישלח לי הודעה לכרטיס שלי
  ושוב תודה|כלנית|

  הוסף תגובה
 • ארי21/08/2005 בשעה 23:26
  2

  מאמר מרתק
  יפה מאוד

  נהניתי לקרוא את הדברים שכתבת.:)

  המורה שאת מדברת עליו ..היכן הוא מלמד?
  האם הוא כתב ספרים בנושאים אלו?


  הוסף תגובה
 • נועה21/08/2005 בשעה 22:59
  1

  פשוט מדהים
  תרשי לי להגיד לך שהדברים שכתבת פשוט מדהימים ומרגשים. הכתבה שלך מאוד יפה וקולעת ופשוט מרגשת.

  הוסף תגובה