חיפוש

 • חיפוש באמצעות כינוי
 • חיפוש מהיר
 • חיפושים שמורים
 • אנא הכנס כינוי מלא או חלקי

  לדוגמא: יעל_1, משה2345

 • לתוצאות לחץ על שם החיפוש

  יצירת חיפוש חדש >

"התערבות טיפולית נטולת תרבות"

"התערבות טיפולית נטולת תרבות"


קטגוריה: כללי


כיום לעומת העבר במדעי החברה חל שינוי בהתאמת טיפול רגיש תרבות המותאם לסמלים התרבותיים שאותם מביא הפונה לחדר הטיפולים. המטרה היא שתהיה לו אפשרות לפנות לטיפול אצל מטפל שמכיר את סמלי וערכי תרבותו.

בנוסף, הפונה לטיפול מביא סמלים ודימויים מעולמו התרבותי אל חדר הטיפול. בכדי להבין את עולמו המטפל צריך להכיר את תרבות הפונה ולהבין את משמעותה לעומק. מתוך ההכרה של המטפל ברגישות רב תרבותית תבנה באמצעותו ובאמצעות הפונה תכנית טיפולית מותאמת. התערבות טיפולית רגישת תרבות כלפיו תאפשר למטפל לפתח אמפתיה ותסייע בבניית האימון של הפונה במטפל. החיבור לסמלים שאתו מביא הפונה, תסייע למטפל לרדת לעולמו ולפתח מודל התערבותי רגיש תרבות.

ההיכרות בסמליים התרבותיים שמביא אותם הפונה לחדר הטיפול מקלה עליו ומסייעת למטפל למצוא למצוא אבחנה ונתינת מענה מתאים לפונה. חלה התפתחות בטיפול רגיש תרבות, אך עדיין לצערי קיימים פערים שיש צורך למזער אותם. אנשי מקצוע לא תמיד מודעים לסמלים התרבותיים שמביא אתו הפונה. אי הכרה בהם עלולה להביא את המטפל לאבחנות מוטעות כלפי הפונה.

על פי דעתי המקצועית אנשי המקצוע צריכים להמשיך להעשיר ולהרחיב את ידיעותיהם ברגישות רב תרבותית בכדי שתהיה להם אפשרות לטפל בפונה בצורה הולמת ומתאימה. דרכים רבות מאפשרות להעשיר את אנשי המקצוע בטיפול רגיש תרבות והן: סדנאות, ימי עיון, כנסים, הרצאות, קריאת מאמרים, התייעצויות עם עמיתים למקצוע והדרכות מקצועיות.

סוף שבוע מקסים,
שבת שלום ומבורך,
misrad- עובדת סוציאלית.
04/12/2014
רוצה להוסיף כתבה?
תגובות הוסף תגובה
 • misrad_123416/02/2015 בשעה 08:54
  4

  שווה עוגייה,
  שלום,

  אני שוב כותבת עבורי, עבורך, עבור כל אדם ואדם:
  יהי רצון שנהיה מבין הבונים ולא המחריבים: אמן.

  בתקווה להבנה וללא תחפושות.

  misrad-עובדת סוציאלית מתוקף החוק

  הוסף תגובה
 • שווה עוגיה15/02/2015 בשעה 12:40
  3

  אוקיי. זה כבר דבר אחר ממה שבכתבה.
  אין ספק שכל אדם שנמצא באינטרקציה עם אחרים, ק"ו שאחראי על אחרים, צריך להיות מקצועי ולדעת לזהות הבדלים בתרבויות. לדג', הרבה פעמים בצבא שולחים דתיים לכלא, כי הקצין לא שמע על איסור תער.. וכן הרבה מהגזענות של אחינו, זה מחוסר הכלה של התרבות הספרדית.
  להבין, כן. להתחפש, לא.
  יהי רצון שלא נהיה עם אנשים לא חכמים ומחונכים.

  הוסף תגובה
 • misrad_123413/02/2015 בשעה 00:33
  2

  שווה עוגייה,
  ערב טוב,

  אני מעוניינת להסביר את דברי בהקשר לכתבתי "התערבות נטולת תרבות".
  אשמח אם תוכל להקדיש לזה זמן מעצמך. התוכן חשוב ומשמעותי לא רק לאנשי מקצוע אלא לכל אדם ואדם שנפגש עם אדם אחר.

  בחברה הישראלית מעורים מהגרים מכל העולם.
  למהגרים קשה לעזוב את מקום מגוריהם, הקריירה והסביבה שבה הם גדלו שנים רבות. הם נאלצים מבחירתם החופשית או מאילוצי המקום לעזוב את מולדתם ולהגיע לארץ ישראל.

  בנוסף לכך, בישראל שפת האם היא בעברית ולא בשפת מולדתם. עובדה זו יוצרת קשיים בהסתגלות של המהגרים לארץ ישראל.
  לפיכך, בחלק מקומות מהארץ יש עובדים סוציאליים ארגוניים קהילתיים שיודעים את שפת המהגר. עצם העובדה שיש שפה משותפת מסייעת לעובד הקהילתי להבין מה המהגר רוצה מעצמו ולאן שאיפתו להגיע ולמהגר יש אפשרות לקבל את זכויותיו בישראל כיהודי.
  העובד הסוציאלי הארגוני קהילתי מסייע למהגר למצות את זכויותיו המגיעות לו בארצנו.

  כאשר למהגר אין שפה משותפת עם הרשויות, אז זקוקים למתרגם ולא בכל המקומות יש מתרגמים, וזה יוצר גם בעיה נוספת שקשה להבין את שפת המהגר ולסייע לו במימוש זכויותיו.

  באחת הרווחת שעבדתי, הייתה עובדת סוציאלית אתיופית לאתיופים. שהם הגיעו אליה אז היה להם עם מי לדבר ולתקשר.
  היה אפשר לסייע להם במיצוי זכויותיהם עד כמה שהתאפשר לרווחה מבחינת היכולת.

  אף על פי כן, בעיית הקומוניקציה יכולה להיווצר כאשר עובד סוציאלי ישראלי לא ממוצא אתיופי מטפל באתיופים. אשתדל להסביר את דברי.

  יש קודים חברתיים שקשורים לתרבות האדם. לדוגמה: האתיופים מתנהגים מאוד בנימוס כשהם מגיעים לאיש מקצוע. קשה להם לומר לא. קשה להם לומר אני לא מסכים לדעתך או שאני מתנגד למה שאתה חושב. במצבים האלו הפונה האתיופי יגיע יום יום ללשכה, גם שהפגישה אתו נקבעה לעוד שבוע.
  עובד סוציאלי שלא יבין את הקוד החברתי של האתיופי עלול לחשוב שהוא סובל מאובססיה ובטעות יכול לשלוח אותו לאבחון. טעות זו יכולה לגרום להרס שאי אפשר יהיה להשיב על כך.

  אתיופים הפונים מיוזמתם לרווחה קשה להם לומר למטפל לא. הם מכבדים את הבני אדם שמנסים לעזר להם ולכן עלינו כאנשי מקצוע לדעת זו על מנת למזער נזקים ולדבר על הדברים יחד אתו בפתיחות. לתת כבוד לדעתו של הפונה ולכבד את סירובו, ככל שהמציאות מאפשרת זו מבחינה אנושית ומקצועית.

  בנוסף, כיום יש עובדות סוציאליות ערביות שעובדות עם האוכלוסייה הערבית. לעומת זו, פעמיים רבות יש עובד סוציאלי יהודי שמטפל בערבים עם אזרחות ישראלית. במצבים האלו חייב העובדת סוציאלי להכיר את הקודים החברתיים של התרבות הערבית בכדי לא לגרום לנזקים.
  לדוגמה: אצל הערבים אשה שלא תכבד את בעלה עלולה למצוא את עצמה בסכנה. במצבים האלו שאשה ערביה פונה לרווחה כי היא מוכה,צריך לחשוב פעמיים כיצד לסייע לה. אם תהיה במקלט לנשים מוכות ואח"כ תחזור לבעלה ההתעללות בה לא תפחת,אלא יכולה להחריף. במצב הזה העובדת סוציאלית מבררת עם הערבייה המוכה האם יש לה קרוב משפחה שמודע למצבה ויכול להשפיע על בעלה שיתנהג אליה יותר טוב.

  ברוב הפעמים יש קרוב טוב שמשפיע על הבעל לטובה וכיום, זו הדרך שעושים את התיווך לשינוי בין הבעל לאישה במגזר הערבי.
  חשוב שהעובדת סוציאלית היהודייה המטפלת בערביה תהיה מודעת לקודים החברתיים האלו.

  בנוסף, כמו שלנו יש את החגים שלנו אז גם לערבים יש חגים משלהם שעלינו לדעת אותם. המטרה היא בכדי שלא נזמין את הפונה לפגישה ביום של חג.

  כל אדם מבין את הנרטיב לפי מה שקשור אליו ולעולמו. לפעמים ההתבוננות של האחר לעבר סיטואציה או כל דבר אחר לא משקפת את ההתבוננות של רעהו.
  עלינו לזכור שעלינו להשתדל למזער פערים ולא להרחיב אותם.
  על מנת לתת מענה לצרכים האישיים של כל פונה ופונה מחובתנו האישית להכיר את הקודים החברתיים שלו.

  יהי רצון שנהיה מבין הבונים ולא המחריבים: אמן

  סוף שבוע מקסים,
  שבת שלום ומבורך,
  misrad- עובדת סוציאלית


  הוסף תגובה
 • שווה עוגיה10/02/2015 בשעה 18:32
  1

  היי,
  אני חושב שיש בזה זיוף והרגשה לא טובה כאשר מטפל משחק אותה בראש של התרבות של המטופל.

  דבר נוסף,נראה לי שאת יותר פונה לכיוון של נביכה והבנה לנפשו של המטופל, ולדעתי זה לא מה שחשוב כאן. בטיפול, מה שחשוב הוא, היכולת של המטפל להבריק ולייצר יש מאין.
  תזכרי, המטרה היא לא להכנס לעצמות של המטופל, אפילו שאת נהנת מזה, אלא למצוא בתוכך את התכונה הגברית של הובלה וכיוון, כי רק ככה זה מרפא באמת ולא רק נותן הרגשה טובה.

  וחבל שאת ההגיגים שלי לא מפרסמים כאן כאילו אני איזה מצורע. אני אומנם מפזר אושר גם בפורומים נוספים, אבל כאן ביתי פה אני נולדתי.

  הוסף תגובה