חיפוש

 • חיפוש באמצעות כינוי
 • חיפוש מהיר
 • חיפושים שמורים
 • אנא הכנס כינוי מלא או חלקי

  לדוגמא: יעל_1, משה2345

 • לתוצאות לחץ על שם החיפוש

  יצירת חיפוש חדש >

גבול האמונה וההשתדלות

חרדית_18670 חרדית_18670

גבול האמונה וההשתדלות


קטגוריה: כללי


האם שיטת השידוכים בדורות עברו נכונה יותר? איפה עומדת מידת ההשתדלות שלי? היכן נקודת הגבול בין אמונה להשתדלות? עד כמה עלי להזיע ולהתייגע? האם יש כללים ברורים בנושא השתדלות ואמונה? או שהדבר אינדוודואלי ומשתנה לפי התפיסה הרוחנית האישית שלי כיחיד?
ואלה מעט השאלות, שבטח עוד רבים כמוני, שואלים את עצמים. אצלי המסקנה היא אחת. מנסיון העבר, בהתנהלות שידוך כושלת, הסקתי שעל האדם להכיר מה מידת האמונה שבו ולפיה לנהוג. בדורות עברו, מצויים לא מעט סיפורים על ידידים, קרובים, שכנים וכדו`... שעם הולדת בנם/ביתם הסכימו בברית לחתן בניהם בבוא העת. לכאורה, תמוה הדבר. ומה אם הבת/הבן לא יסכימו לכך? ומהיכן הובטח להם שבדיוק זה הזיווג לבנם?
אלא שמידת האמונה שלהם היתה כה תמה, ובטחונם היה כה מוחלט, שדיי היה בכך בכדי שיזכו שיוולד הזיווג ממש דלת מולם. אלא שכיום, מי הוא שיוכל להעיד על עצמו שבוטח הוא בבורא עולם שישלח לו הזיווג המתאים עד הבית?! או פחות בהקצנה, שדי לו ב-5 פגישות ו...חתונה?!
אמנם יש זרמים בציבור (החרדי בד"כ) שזו דרכם, ובהצלחה להם. אך מי שמכיר בעצמו שמידת אמונתו קטנה מזו, שיעשה את ההשתדלות הנחוצה והנדרשת...
בהצלחה לכולם
29/05/2006
רוצה להוסיף כתבה?
תגובות הוסף תגובה
 • אילן 14/06/2006 בשעה 09:07
  4

  תגובה ל 3
  מסכים איתך שאצל הדתיים לאומיים שוללים בחור בגלל שאין לו תואר אקדמאי וכ"ו , וכשמסתכלים על זה מהצד אפשר לשאול איפה פה הרוחניות שאמורה להיות קיימת אצל אנשים דתיים , ובעיניין ההשתדלות שכתבת וכ"ו ,אני חושב שזה בגלל שבחורים ובחורות לא מתחתנים בגיל צעיר אז אחר כך הם נהיים בררנים ובגלל זה הם משקיעים המון אנרגיה בלחפש את המיוחד והמושלם ,

  הוסף תגובה
 • חרדית13/06/2006 בשעה 18:20
  3

  תגובה ל-2
  זו לא הנקודה,
  הבעייתיות היא שיש הרבה שפועלים חפי תפיסת העולם שהיתה נהוגה בעבר, שכיוון שהזיווג ממילא נקבע לאדם משמיים, אז למה לתרוח ולהשקיע אנרגיות מיותרות במציאתו.
  ואני אישית חושבת, שרובינו, בדור שלנו, ולא משנה מאיזה מגזר אתה בא, אין לנו את רמת האמונה הזו והזכויות האלה בכדי שהזיווג ישלח אלינו בלי הישתדלות, או השתדלות מינימלית.
  ואולי כל הסטיגמציה החברתית, היא חלק ממסע מפרך אותו יש לעבור. וזה לא רק בחברה החרדית, אגב. אצל הדתיים לאומיים אולי לא מדובר בדירה ותלמיד חכם, אבל שם מדברים על תארים אקדמיים כאלה ואחרים, הקובעים ופוסלים את ההיצע והביקוש.

  הוסף תגובה
 • אילן13/06/2006 בשעה 08:41
  2

  אצל החרדים זה שונה
  תראי לדעתי אין מה להשוות בין שידוכים במגזר החרדי לדתי לאומי , ואין מה לנסות ולחקות כי התפיסה החרדית היא שונה משלנו , אם כי גם אצל החרדים זה לא קל ויש קשיים ומרירות , מרירות אני מתכוון שלפעמים הבחור מתאים לבחורה אבל לאבא של הבחורה אין מספיק כסף לקנות להם דירה , אצל החרדים הבחורה מביאה את רוב הכסך אם היא רוצה לזכות בתלמיד חכם מישיבה גבוהה , אז במקרה כזה השידוך מתבטל , אז מה תגידי שגם זה משמיים אני לא יודע , בקיצור לרוב קשה לאבחן אם זה ממש גורל שנקבע או לא , וזו אחת מין רבי דוגמאות .

  הוסף תגובה
 • אביגיל בדרך האמת13/06/2006 בשעה 01:26
  1

  כתבת בעצמך לפי האמונה שבו בה` ויש בזה משהו..

  הוסף תגובה